Budowa domu to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Dlatego trzeba znaleźć dobrą firmę zajmującą się budową domów od postaw. Najlepiej by zajmowała się wszystkimi pracami od momentu fundamentowania, poprzez wzniesienie budynku w stanie surowym, aż po jego wykończenie. Pozwoli to w realny sposób zmniejszyć koszty, które przecież nie należą do najmniejszych.
Każda firma budowlana wykonuje najpierw kosztorys. Od niego wszystko się zaczyna. Jest on jednak szacunkowy, bo choć firma stara się dotrzymać założeń, to jednak zawsze mogą wystąpić niespodziewane kwestie, które spowodują wzrost pierwotnej ceny. Czynnikiem, który ma podstawowy wpływ na cenę jest technologia budowlana. Znacznie tańsze od tradycyjnych murowanych domów i cieszące się sporą popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej stawiany jest szkielet domu zrobiony jest z drewna. Istotny jest rozstaw drewnianych słupków, które wiązane są za pomocą dwóch oczepów, które łączą także całe ściany. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja zostaje ocieplona, najczęściej wełną mineralną. Następnie od wewnątrz układane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. układa się dodatkową warstwę ocieplenia i kładzie się tynk dekoracyjny.

Wiele osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów ekonomicznych. Budowa domów w tej technologii rzeczywiście jest kilkakrotnie tańsza od tradycyjnej murarsko-tynkarskiej. Częstym zarzutem stawianym takim domom jest ich nietrwałość. Wiąże się to z niewiedzą bądź złymi doświadczeniami z kiepskimi fachowcami. Przy budowie domu tego typu z pewnością nie można oszczędzać na materiale. Tylko dobrej jakości drewno zagwarantuje, że dom będzie miał solidną konstrukcję. Niezwykle istotna jest również odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych, aby nie nagrzewał się w lecie, a w zimie szybko nie wychładzał.

Niewątpliwą zaletą tej technologii jest szybkość budowy. Nawet w trzy miesiące może powstać dom pod klucz. Jeśli więc dysponuje się ograniczonym budżetem i chce się postawić własny dom, będzie to odpowiedni wybór.

Budowa domów murowanych jest ciągle najpopularniejsza w Polsce. Częsty problem stanowi jednak ogrzewanie budynku, które pochłania niemałe koszta. Wiele osób decyduje się na systemy solarne, które łączy z tradycyjnym ogrzewaniem. Jeśli jednak buduje się do od podstaw, warto zainteresować się domami pasywnymi, które są najbardziej energooszczędne, a ich budowa wymaga sprawdzania izolacji termicznej budynku na wielu jej etapach. Aby jak najbardziej zmniejszyć zużycie energii w takich domach obok kolektorów słonecznych, stosuje się pompy ciepła, dzięki którym dom staje się w pełni ekologiczny i korzysta jedynie z odnawialnych źródeł energii.

Wybór rodzaju technologii budowlanej zależny jest od preferencji i zasobności portfela. Ze względu na rosnące ceny energii szuka się różnych możliwości w technologiach budowlanych, które odpowiednio zastosowane mogą wpłynąć na jej zużycie i komfort mieszkania w jak najlepszych warunkach.