Budowa domu musi być dokładnie przemyślaną decyzją. Jest to inwestycje na długie lata i musimy mieć pewność, że będzie nam długo służyć. Jeżeli zastanawiamy się, czy kupić mieszkanie, czy wybudować dom to ta druga opcja będzie dla nas lepszym rozwiązaniem. Własny domek zapewni nami ciszę, spokój i prywatność. Nie będziemy musieli się martwić, że ktoś za ścianą uprzykrzy nam życie hałasując czy przesadnie się nami interesując To działa również w drugą stronę – nie musimy dokładnie o 22 wypraszać gości czy ściszać do minimum muzykę. Posiadanie własnego domu to na pewno większy komfort.

Budownictwo w naszym kraju z roku na rok coraz bardziej rozwija się. Deweloperzy budują wiele nowych mieszkań, ale także coraz częściej domków jednorodzinnych na zamkniętych osiedlach. Osiedla te nierzadko wyposażone są w nowoczesne rozwiązania, takie jak zamykane bramy na pilota, zielone skwery, place zabaw. Domy budowane są w jednakowym stylu, ale pozostawione dla własnej aranżacji, więc każdy kupujący może wykończyć go i zaaranżować tak jak chce. Budowa domów pod klucz jest w ofercie większości firm budowlanych. Oferują one szybką budowę, a nawet załatwianie spraw formalnych. Bo żeby zacząć się budować potrzebne jest wiele pozwoleń. Należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, który musi zawierać projekt budowlany, a następnie czekać na decyzję. Musimy również posiadać zgodę na wszelkie przyłącza i niestety każda z tych spraw wiążę się z dodatkowymi kosztami. Jeśli bierzemy kredyt hipoteczny, również będziemy mieli do czynienia z wieloma formalnościami.

Procedura uzyskania kredytu hipotecznego często jest zawiła i skomplikowana. Jeśli posiadasz już działkę a chcesz wziąć kredyt na budowę domu musisz zdecydować się w pierwszej kolejności na projekt budowlany. Im większa będzie powierzchnia, tym większe koszty, dlatego warto zastanowić się dokładnie jaki projekt będzie dla nas odpowiedni, ile chcemy mieć pomieszczeń i czy na pewno wszystkie wykorzystamy. W projekcie uwzględniony będzie również wstępny koszt budowy, więc wywnioskujemy czy będziemy w stanie podołać takim wydatkom. Aby ubiegać się o kredyt musimy posiadać pozwolenie na budowę, akt własności działki i jej zarys, a także wstępne koszty inwestycji. Należy również pamiętać, że banki wymagają wkładu własnego. Jego kwota zazwyczaj zależy od banku, ale jest to minimum 10% kwoty kredytu. Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie czasu i nerwów na załatwianie wszelkich formalności możemy zwrócić się do zawodowego doradcy finansowego. Pomoże on nam rozeznać się we wszystkich procedurach i załatwić większość spraw. Będzie do dyspozycji do momentu uzyskania kredytu. Może wybrać dla nas najlepszą ofertę, przeglądając usługi różnych banków, pomóc w wyliczeniu kosztorysu i wypełnianiu dokumentów i wniosków potrzebnych dla banku, które są niezbędne dla uzyskania kredytu.

Budownictwo w Polsce niezaprzeczalnie rozwija się i widać to po nowo powstających inwestycjach, ale jeśli chcemy zaznać ciszy i spokoju, zakupmy działkę blisko lasu i zbudujmy dom z dala od zgiełku.