Chęć bycia właścicielem własnego domu jednorodzinnego towarzyszy coraz większej liczbie osób. Trend przenoszenia się ze wsi do miast z wolna mija – mieszkanie w ciasnym mieszkaniu przestało być wygodne, atrakcyjne i popularne. Zamiast tego, na obszarach podmiejskich w coraz szybszym tempie budowane są osiedla domków jednorodzinnych. Miejsca takie bardzo często określa się jako sypialnie dużych miast. Duża rzesza osób decyduje się także na zakup działki budowlanej i wybudowanie na niej domu na własną rękę. W takiej sytuacji, przed rozpoczęciem budowy trzeba wybrać najlepszy projekt budynku. W tym miejscu pojawia się pytanie – które rozwiązanie będzie najlepsze – zakup gotowego projektu domu czy stworzenie go od podstaw?
Jakimi zaletami może poszczycić się gotowy projekt
Projekt domu z katalogu, to rozwiązanie które umożliwia ogromne zmniejszenie wydatków, zarówno jeżeli chodzi o czas jak i o kwestie finansowe. Wybór w kolorowych broszurach jest na prawdę ogromy. Niemal każdy, bez względu na gust czy wymagania powinien odnaleźć projekt, jaki przypadnie mu do gustu. Przeglądając gotowe projekty domu, większość osób skupia uwagę na kolorowych wizualizacjach które przedstawiają efekt końcowy. Jest to z pewnością element, warty uwagi. Jednak prócz tego, iż będzie się dokonywało wyboru na podstawie wizualizacji, warto sprawdzić także szczegółowe plany budynku, w których uwzględniono między innymi wielkość i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Dobrze jest pamiętać o tym, że każdy kupiony projekt musi zostać właściwie zaadaptowany do terenu – nie w każdej lokalizacji da się zrealizować konkretny projekt. Oprócz oszczędności czasu i pieniędzy, jakie jeszcze zalety posiada gotowy projekt? Pośród licznych korzyści wymienić da się także, to że do projektu z katalogu da się wprowadzać nadprogramowe poprawki. Oczywiście odbywa się to zawsze za dodatkową opłatą, jednak w przypadku gdy są to zmiany kosmetyczne, to z całą pewnością będzie to lepsze rozwiązanie, niż tworzenie projektu budynku od podstaw. Nie da się ukryć, iż projekt katalogowy posiada też nieliczne wady. Do największej z nich należy brak oryginalności – prawie wszystkie projekty są do siebie dosyć podobne, przez co inwestorzy o wysublimowanych gustach mogą czuć się zdegustowani. Osoby takie powinny się zdecydować na realizację projektu indywidualnego.
Indywidualny projekt domu
Alternatywnym rozwiązaniem, które jest dostępne na rynku, jest możliwość zamówienia indywidualnego projektu domu. Powinny o tym pomyśleć osoby które posiadają spory zapas gotówki oraz takie dla których ważna jest niepowtarzalność pomysłu. Plusem takiego rozwiązania jest to, że projekt tworzony jest według indywidualnych wytycznych i w miarę możliwości technicznych uwzględnia się w nim wszelkie wskazówki osoby zlecającej. Projekt taki jest też tworzony pod wskazany teren, dzięki czemu nie zdarzy się sytuacja, że to co pięknie na papierze wygląda, nie będzie mogło być wykonane w rzeczywistości. Wiele osób przed zamówieniem projektu indywidualnego odstrasza cena. Jest on przynajmniej kilka razy droższy od tego, który da się wyszukać w licznych folderach. Jednak wydając sporą ilość pieniędzy zyskuje się gwarancję tego, że projekt będzie oryginalny. Należy również uzbroić się w cierpliwość – jego wykonanie może zająć sporo czasu, zwłaszcza gdy osoba zlecająca będzie wskazywała wiele elementów wymagających korekty.