Wiele ludzi chciałby mieszkać we własnym domu lub mieszkaniu. Niektórzy decydują się na mozolną budowę własnego domu, gdyż wiedzą, że jest to inwestycja na wiele lat. Czasem także pokutuje przekonanie, iż lepiej wybudować dom niż kupić mieszkanie, za mieszkanie w którym będzie trzeba płacić czynsz. Nie bierze się w ogóle pod uwagę faktu, że dom poza bieżącymi opłatami, również niejednokrotnie generuje niespodziewane wydatki, które to trzeba pokryć z własnej kieszeni. Uiszczając czynsz nie musimy się przecież martwić o wyremontowanie budynku, na przykład. odmalowanie elewacji, czy dbanie o zieleń znajdujące się na osiedlu, gdyż takimi sprawami zajmuje się administracja. Skoro korzystamy z jednego budynku musimy pogodzić się z tym, że wszelkie usterki pokrywamy w opłacie czynszowej. Nie jest więc prawdą, że mieszkanie w domu jest w ogólnym rozrachunku mniej obciążające budżet. Jeżeli więc nie zależy nam na większej prywatności i nie chcemy długo czekać na wybudowanie nowego lokum, zamiast budować dom, możemy dokonać zakupu nowego mieszkania.

W przypadku gdy jesteśmy przeciwnikami ponoszenia dodatkowych opłat, możemy zdecydować się na mieszkanie bezczynszowe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż na takim osiedlu nie jest się pozbawionym całkowicie dodatkowych kosztów, na przykład. wynikających z utrzymywania powierzchni wspólnego użytkowania w budynkach. Oznacza to w praktyce, że wszelkie koszty naprawy, czy awarii, jakie dotyczą budynku jego lokatorzy ponoszą wspólnie. Można więc powiedzieć, że idea bezczynszowego mieszkania jest opłacalna do momentu pojawienia się jakiegoś defektu, jaki będzie wymagał większych wydatków pieniężnych. Niemniej jednak zamieszkując dom jednorodzinny też nie można być pewnym, że dach nie uszkodzi się przez silne wiatry i będzie trzeba ponosić spore koszty naprawy. W przypadku mieszkania bezczynszowego mamy pewność chociaż, że przy tego typu zdarzeniach nie będziemy ponosić wydatków samodzielnie. Sytuacją idealną jest kiedy całość społeczności sąsiedzkiej dogadują się ze sobą jednakże nie zdarza się to nazbyt często. W budynku bezczynszowym lokatorzy na własną rękę nim administrują, muszą więc porozumieć się w kwestiach które dotyczą ich wszystkich. W sytuacji zwykłych mieszkań, gdzie to organy administracyjne zajmują się wszystkimi usterkami i remontami w budynku, a także utrzymywaniem porządku na osiedlu, sąsiedzi nie muszą nawet ze sobą rozmawiać, a relacje nie muszą należeć do najlepszych. Tak więc lokal bezczynszowy nie wszystkim z tych względów będzie odpowiadać.

Deweloperzy zachwalają propozycje lokali bezczynszowych jako pozbawionych wad, jednakże jak wynika z powyższych rozważań rzeczywistość nie w każdym przypadku wygląda tak rewelacyjnie. Każde mieszkanie w takiej wspólnocie wymaga troski o wzajemne dobre relacje i niekiedy zdolności negocjacyjnych, czy mediacyjnych. Może więc lepiej wybrać jednak mieszkanie z opłatą administracyjną i nie martwić się nazbyt o to, co dzieje się poza drzwiami naszego lokalu. Żaden wybór z pewnością nie jest pozbawiony wad jednakże każde przebywanie we wspólnocie wymaga umiejętności współżycia społecznego, a często występuje z tym większy lub mniejszy problem. Mieszkania oferowane przez dewelopera w dalszym ciągu jednak cieszą się niesłabnącą popularnością, gdyż lepszy ciasny, ale własny kąt aniżeli wynajmowanie lokalu mieszkaniowego. Nie zanosi się na to, by sytuacja ta miała się zmienić w najbliższych latach.