Kupno pierwszego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodych ludzi. Zdecydowana większość z nich w celu zakupu mieszkania musi zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Niemal każdy bank taki kredyt oferuje swoim klientom. Warto zatem wiedzieć czym się kierować przy jego wyborze.

Zanim jednak wybierze się konkretną ofertę kredytu mieszkaniowego wiedzieć trzeba, iż należy mieść zgromadzone odpowiednie oszczędności. Nie jest bowiem możliwe pozyskanie kredytu hipotecznego bez posiadania wkładu własnego. Jest to obowiązek nakładany przez wszystkie bano. Obecnie wysokość wkładu własnego wynosi 20% wartości mieszkania. Chcąc zatem starać się o kredyt hipoteczny pamiętać należy o tym, aby takie środki pozyskać. Pamiętać jednak należy, że wkład własny nie może być finansowany z innej pożyczki. Istotne jest jednak to, że nie zawsze muszą być do środki finansowe. Jeśli posiada się już jakąś nieruchomość wówczas banki często zgadzają się na to, aby stanowiła on zastaw w ramach wkładu własnego.

Oprócz posiadania wkładu własnego w celu pozyskania kredytu hipotecznego konieczne będzie posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Innymi słowy bank sprawdzi czy będzie w stanie spłacać w terminie raty kredytu. Na zdolność kredytową składa się kilka elementów. Po pierwsze jest to wysokość naszych dochodów. Oczywiście im wyższe tym lepiej. Ważna jest także forma zatrudnienia. Dla banku istotne będzie np. czy posiadamy umowa na czas określony czy nieokreślony. Im bardziej stabilna forma zatrudnienia tym lepiej. Na zdolność kredytową wpływa także nasza historia kredytowa. Jeśli wcześniej zaciągaliśmy jakieś pożyczki lub kredyty i wszystkie zostały spłacone w terminie wówczas dla banku będziemy dużo bardziej wiarygodnym klientem.

Kupowane mieszkanie lub dom za kredyt hipoteczny to inwestycja na lata. Dlatego każda taka oferta powinna być bardzo dokładnie przeanalizowana. Przede wszystkim sprawdzić należy wysokość oprocentowania. Spłacając kredyt spłacać będziemy nie tylko kapitał, ale także odsetki. Dlatego tak ważna jest wysokość oprocentowania. Im jest ono niższe tym oczywiście lepiej. Wówczas kredyt będzie kosztował nas mniej. Wysokość oprocentowania uzależniona jest także od czasu na jaki zaciąga się kredyt.

Oprócz oprocentowania bardzo ważna jest także prowizja jaką bank pobiera za udzielenie kredytu. Warto wiedzieć, że nie wszystkie banki taką prowizję pobierają. Wiele z nich jednak tak i warto jest wysokość prowizji porównać. Prowizja jaką bank pobierze za udzielenie kredytu będzie kwotą, którą bank odejmie od udzielonej kwoty kredytu.

Dokonując wyboru najlepszej oferty kredytu hipotecznego warto jest zwrócić uwagę jeszcze na kilka elementów. Jednym z nich jest ubezpieczenie kredytu. Sprawdzić zatem trzeba czy kredyt jest ubezpieczony. Jeśli tak to co dokładnie obejmuje ubezpieczenie. Nie można także zapomnieć o kosztach ubezpieczenia, czyli ile dokładnie będzie wynosić opłata za ubezpieczenie kredytu. Każda umowa kredytowa musi być dokładnie przeanalizowana. Wszystko po to, aby w przyszłości nie narazić się na żadne niemiłe konsekwencje.