Niestety nie każdy ma na tyle wysokie dochody, aby móc odłożyć wystarczającą kwotę, na kupno działki czy materiały budowlane, aby wybudować dom. Musimy w tej sytuacji posiłkować się kredytem, który umożliwi nam spełnienie swojego marzenia o wybudowaniu własnego lokum. Jednak, aby kredyt był na tyle skrojony na miarę, musimy poszukać najlepszych ofert, bo w przeciwnym wypadku możemy mieć duży problem z jego spłatą. Niestety, ale kredyty na tego typu cele są dość wysokie i zaciągamy je na dość długie okresy. Musimy mieć więc na uwadze fakt, że w ciągu kilku lat nasze zarobki mogą się zmienić i nie możemy sobie pozwolić na sytuację, gdzie rata kredytu przewyższy nasze zarobki.

Dlaczego rata kredytu jest tak ważna

Rata kredytu musi być dopasowana tak, abyśmy mogli ją bez problemu spłacać. Inaczej prędzej czy później będziemy mieć problem z jego spłatą. Działka i dom kosztują bardzo dużo więc kredyt jest też dość pokaźny i rozłożony na kilka lat. Jeśli nastąpi problem ze spłatą, to niestety kredyt zostanie nam wypowiedziany i dojdą nam takie rzeczy jak choćby spłata powstałych odsetek. Dlatego tak ważne jest przede wszystkim żeby dopasować ratę kredytu tak żeby bez problemu go spłacać nawet w sytuacji zmiany pracy i mniejszych ewentualnych zarobków.

W życiu każdego człowieka może przyjść moment, kiedy to sytuacja powstała diametralnie zmienia naszą sytuację finansową. Biorąc zobowiązanie jakim jest kredyt i to tak wysoki, najlepiej jest odłożyć pieniądze na 2,3 raty kredytu, bo kiedy nasze finanse się zmienią, to my bez problemu będziemy mogli spłacać nasze zobowiązanie. Dzięki temu nie będziemy martwić się o to, że brat pieniędzy spowoduje brak możliwości spłaty kredytu, który najprawdopodobniej zostanie wypowiedziany. Wtedy niestety będziemy musieli zapłacić bankowi całą należność, a nie tylko ratę.

Kiedy nie mamy pieniędzy na płatność całej raty, to możemy wystąpić do banku o restrukturyzację rat. Może ich zmniejszenie pozwoli nam płacić raty tak, aby nie nastąpiło wypowiedzenie umowy z bankiem. Jest to o tyle ważne, że płatność nie będzie natychmiast wymagana w całości. Najlepiej więc nawet jeśli nie mamy na spłatę raty kredytu za dom czy działkę pójść do banku, w którym zaciągaliśmy zobowiązanie i zapytać co w tej sytuacji robić. Bardzo często zdarza się, że kredyt takiej wysokości jest ubezpieczony. Oznacza to dla nas, że jak nie stać nas w danym miesiącu na spłatę rat, to ubezpieczenie pokrywa jedną lub dwie raty kredytu. My w tym czasie możemy odzyskać płynność finansową, co jest zdecydowanie pomocne. Nie musimy obawiać się o dodatkowe odsetki w tym przypadku, a także o tę gorszą opcję jak wypowiedzenie umowy kredytowej. Biorąc więc kredyt takiej wysokości najlepiej zwrócić uwagę czy jest on ubezpieczony. Tylko tak możemy zapewnić sobie spokojny sen w razie jakichkolwiek problemów finansowych spowodowanych brakiem pracy lub innymi problemami, które niestety bardzo często się zdarzają i nie możemy ich z naszego życia wykluczyć zupełnie. Warto się przed tym zabezpieczyć.