Coraz więcej osób rezygnuje z mieszkania w blokach i decydują się na budowę domu, bądź kupno od dewelopera.

Na rynku dostępnych jest wiele ofert i projektów, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających. Warto również zauważyć, że mieszkanie w domu niewątpliwie jest bardziej korzystne dla rodzin z dziećmi, czy też osób lubiących kontakt z naturą oraz ciszę i spokój. Posiadanie własnego ogródka pozwoli na organizowane garden party, czy też grillów z przyjaciółmi. Ceny apartamentów, czy mieszkań w nowych blokach niejednokrotnie są podobne do cen domów, na obrzeżach miast.

Ponadto koszty utrzymania mieszkań są czasem wyższe, z powodu konieczności płacenia czynszu, co jest szczególnie uciążliwe jeśli dodatkowo musimy spłacać kredyt hipoteczny. Niewątpliwie niekorzystną opcją jest wynajem. Wiele młodych osób nie może pozwolić sobie na zakup mieszkania, czy też domu, ani nie mają zdolności by móc wziąć kredyt. Wtedy pozostaje tylko możliwość wynajmu, bądź mieszkania na stancji, lub ewentualnie z rodzicami.

Jeżeli decydujemy się budowę domu, warto pomyśleć o odpowiednim projekcie, który będzie zaspokajał wszystkie nasze potrzeby. Dom powinien, nie tylko dobrze się prezentować, ale przede wszystkim musi być funkcjonalny. Nowoczesne budownictwo spełnia wszystkie potrzeby współczesnych ludzi. Doskonały wygląd i wygoda spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających. Istnieje wiele rodzajów domów, które wykonane są z różnych materiałów. Najpopularniejszą są klasyczne domy murowane. Tutaj warto zdecydować się na domy pasywne, czy też energooszczędne, które dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań i technologii, mają niskie koszty eksploatacji. Doskonałe parametry izolacyjne sprawiają, ze zużycie prądu jest niezwykle niskie. Jedyną wadą takiego budownictwa jest stosunkowo długi czas budowy. Tutaj trzeba znaleźć odpowiednią firmę, która zatrudnia fachowców i dysponuje odpowiednim sprzętem ciężkim, który przyspieszy wykonywane prace. Tylko wtedy mamy pewność, że dom będzie wybudowany według najwyższych standardów i będzie trwały. Inną możliwością są domy drewniane. Wykonane są z najwyższej jakości drewna, które jest odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Domy drewniane całoroczne mają, aż 30 letnią gwarancję, co ma potwierdzać ich niezawodność. Mogą być wybudowane według konkretnych projektów, bądź na specjalne życzenie klientów, uwzględniając ich potrzeby. Utrzymanie jest również bardzo niskie. Ogrzewanie może być zarówno gazowe, jak i kominkowe. Drewno dobrze izoluje ciepło oraz je utrzymuje we wnętrzu domu. Gruba warstwa termoizolacyjna sprawia, że dom nie ulega wychłodzeniu się nawet podczas dużych mrozów.

Dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie mamy czasu na szukanie projektów, czy ekipy budowlanej oraz nadzorowanie prac i multum formalności, czy też pozwoleń, które musimy uzyskać, jest zakup domu od dewelopera. Wtedy wszystkimi uciążliwymi formalnościami zajmie się właśnie on. Jedyną tego wadą, są wyższe koszty, gdyż musimy dodatkowo zapłacić deweloperowi prowizję.