W ostatnich latach sytuacja ekonomiczna naszego kraju znacznie się poprawiła. Płace szybują w górę, a wraz z nimi rośnie znacząco poziom życia Polaków, którzy nie muszą już aż tak przejmować się brakiem środków finansowych na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Co więcej, poziom życia wzrósł do tego punktu, w którym pensja nie tylko wystarcza na typowe comiesięczne wydatki, ale też pozostaje pewna jej nadwyżka, a to rodzi pewne możliwości w zakresie inwestowania.

Niestety, ponieważ ciągle jesteśmy daleko w tyle za Europą Zachodnią, inwestowanie nie jest u nas tematem popularnym i tak naprawdę niewielu Polaków wie, co mogą zrobić z nadwyżkami finansowymi, przechowując je po prostu na koncie i marnując ich potencjał, a trzeba tak niewiele, aby pomnożyć odłożone pieniądze.

Nie tylko brak wiedzy dotyczącej kwestii związanych z inwestowaniem jest u nas przeszkodą. Jest nią także totalny brak zaufania Polaków do różnego rodzaju instytucji i firm, które pozwalają pomnażać kapitał. Polacy boją się na przykład inwestować na giełdzie, nie mówiąc już o rynku Forex. Jedną z najbardziej pewnych inwestycji pozostają dla nas wciąż działki i jest to opcja bardzo dobra, która w wielu przypadkach przeważa nad innymi formami inwestowania.

Przede wszystkim działki są pewnym namacalnym materialnym dobrem, które zawsze jest w cenie i daje poczucie kontroli nad tym, co posiadamy. Ich posiadanie stwarza o wiele większe poczucie bezpieczeństwa niż jakieś abstrakcyjne numerki i wskaźniki przy innych formach inwestowania. Poza tym są one czymś cennym, co zawsze można pozostawić chociażby swoim dzieciom na przyszłość, aby po osiągnięciu pełnoletności mogły one działki takie sprzedać lub postawić na nich dom, co też jest formą inwestycji, gdyż odciąży je finansowo i umożliwi gładki start w dorosłość.

Istnieją jednak rozmaite opinie dotyczące tego, jakie działki wybierać, a najbardziej kontrowersyjną kwestią wydaje się to, czy wybrać działkę położoną w mieście, czy na wsi. Wbrew pozorom wybór wcale nie jest taki łatwy. Niektórzy rozważają tylko opcję działki miejskiej, gdyż miasta szybko się rozwijają i zapewne w niedalekiej przyszłości teren, na jakim leży nasza nieruchomość, będzie komuś potrzebny i podmiot ten będzie w stanie się zgodzić kupić od nas działkę w cenie znacznie wyższej niż ta, za jaką ją kupiliśmy.

Jednak i działki na terenach wiejskich mają sens — szczególnie wtedy, jeżeli dana wieś zlokalizowana jest dość blisko większego lub średniego miasta, lub gdy wiadomo jest, że w niedalekiej perspektywie planowane będą na danym terenie jakieś poważniejsze inwestycje, co bardzo często się dzieje, gdyż na terenach wiejskich powstaje wiele zakładów produkcyjnych i centrów logistycznych, a wiele firm przenosi się z miast właśnie na takie tereny, budując tam gigantyczne kompleksy budynków.

Nie tylko potrzebować będą one terenów pod swoje budowy, ale także będą musiały zostać doprowadzone drogi i być może nasza działka będzie leżała w jakiejś strategicznej lokalizacji. Poza tym część pracowników może będzie chciała mieszkać w okolicy swego miejsca pracy i chętnie kupi taką działkę, na czym można sporo ugrać, gdyż pozornie mało atrakcyjne kawałki gruntu są bardzo tanie, a w przyszłości mogą przynieść wielokrotny zwrot inwestycji. Warto wiec rozważyć kupno takiej ziemi, jeżeli trafi się na ogłoszenie kupna wiejskiej działki na terenie wiejskim.