Decydując się na zbudowanie domu, stajemy przed wyborem technologii budowlanej i przyzwoitej ekipy budowlanej, jaka może się poszczycić popularnością na rynku. Standardowo wznoszenie domów jednorodzinnych, obejmuje przede wszystkim domy murowane. Zamiarem budowy, jest budynek wolnostojący na sporo pokoleń, w którym będą mogły mieszkać potem dzieciaki, a nawet wnuki. Nie trzeba koniecznie decydować się na budynek wolnostojący murowany, są technologie które pozwolą zaoszczędzić trochę środków na samej budowie i zagospodarować je na upiększenie domu.

Domy z bali to swego rodzaju świeża propozycja na rynku. Wprawdzie istnieją już od kilku lat, jednak ta technologia najczęściej wykorzystywana jest do budowy budynków oddanych, np. na nowoczesne restauracje, niż domy mieszkalne. Domy z drzewa nie muszą być wcale mniej trwałe od tradycyjnych murowanych. Budowane są z drewna wywodzącego się z syberyjskich lasów i odpowiednio impregnowane. Pozytywną stroną stawiania takiego domu jest szybkość jego skonstruowania, bowiem można je wznieść już w ciągu 7 tygodni.

Budowa domku z bali ma namacalne korzyści. Przede wszystkim to obniżenie zużycia energii. Domek z bali dostarcza odpowiedni mikroklimat, dzięki któremu w budynku nie będzie przydatna klimatyzacja. Taka technologia zapewnia również odpowiednią izolację akustyczną, innymi słowy przycisza hałasy. Dużą zaletą jest również, większa powierzchnia użytkowa, niż w przypadku budynków murowanych o tym samym metrażu.

Jeżeli jednak jesteśmy tradycjonalistami i stawiamy na budynek wolnostojący murowany, najlepiej zdecydować się na taki, który będzie jak w najwyższym stopniu energooszczędny. Poza granicami naszego kraju, dużą wziętością cieszą się domy pasywne. Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od innych murowanych, jednak wykorzystane materiały i ocieplenia, a także dobór odnawialnego źródła energii do zasilania, które pozwala zminimalizować rachunki, czyni go najodpowiedniejszym potencjalnym wyborem. Nie jest to z pewnością mało kosztowna inwestycja, natomiast bez wątpienia zwróci się po pewnym czasie, ze względu na znacznie niższe koszty eksploatacji budynku. Dom pasywny jest znakomitym wyborem dla rodzinki. Budowa budynków jednorodzinnych pasywnych zakłada nade wszystko, odpowiednią izolację termiczną domostwa. Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, jest w tym miejscu podwaliną. Najistotniejsze jest zlikwidowanie mostków cieplnych. Każdy jeden etap budowy, zakłada odpowiednią termoizolację takiego budynku, zaczynając od fundamentów. Na dachu przeważnie kładzie się kolektory słoneczne.

Cena domu pasywnego to wyjątkowy koszt, który jest dwukrotnie większy od stawiania standardowego domku jednorodzinnego. Decydując się jednak na dom, który będzie nam służył na całe egzystencjowanie wskazane jest zainwestować nieco więcej i po pewnym czasie mieć realną korzyść nie tylko z energooszczędnego.

Aczkolwiek jeżeli już zdecydujemy się na budowę domku i wybierzemy wariant, lub też projekt, należałoby przede wszystkim odszukać najlepszą załogę. Dobry i uczciwy przedsiębiorca zatrudnia tylko zawodowców, którzy posiadają również doświadczenie, jak i kwalifikacje i wykonają wszelakie prace solennie oraz z totalnym zaangażowaniem. Ekipa powinna dysponować odpowiednim sprzętem, który przyspieszy pracę.