Kuchnia jest sercem domu. To tam spożywa się posiłki, toczy się życie rodzinne, przyjmuje się gości. Najważniejszą częścią tego pomieszczenia są meble kuchenne. Powinny one doskonale się prezentować i zapewniać wystarczająco dużo miejsca do przechowywania wszystkich rzeczy niezbędnych do pracy w kuchni.

Firmy meblarskie proponują ogromny wybór rożnego rodzaju materiałów z których wykonywane są meble kuchenne. Najpopularniejsze są te z płyty mdf. Idealnie pasują do nowoczesnych pomieszczeń, urządzonych w stylu modernistycznym czy hi-tech. Najwyższa jakość wykonania sprawia, że ten rodzaj mebli może nam służyć przez wiele lat, pod warunkiem w naszej kuchni nie ma dużej wilgoci. Ten materiał źle reaguje na wysoką temperaturę oraz parę wodną. Przeznaczony jest do reprezentacyjnych kuchni, w których gotuje się raczej okazjonalnie, ponieważ na nabłyszczanym materiale widać każdy zaciek, czy też plamę, co sprawia, że trzeba go często czyścić. Jest to bardzo czasochłonne i nie sprawdzi się w przypadku osób które dużo gotują i nie chcą potem spędzać długich godzin na sprzątaniu. Wysoki połysk jest bardzo atrakcyjny, jednak niespecjalnie funkcjonalny. Nabłyszczane płyty mdf dają efekt lustra, doskonale odbijają światło sztuczne i słoneczne. Sprawdzą się nawet w małych kuchniach, gdyż optycznie powiększają przestrzeń. Wybierając np. szklane fronty typu lacobel można uzyskać efekt mieniących się obrazów, które niewątpliwie będą przykuwać wzrok. Wybierając meble na wysoki pomysł nasza kuchnia będzie przypominać meble z katalogu, którego będą nam zazdrościć odwiedzający nasz dom goście.

Lepszym rozwiązaniem dla osób, które dużo gotują będą matowe meble kuchenne, raczej w ciemniejszych barwach, na których nie widać tak bardzo brudu. Ciekawą propozycją są płyty drewnopodobne, które są bardzo trwałe, podporne na uszkodzenia mechaniczne, nie ulegają też odkształceniom pod wpływem wysokiej temperatury ani nie zmieniają koloru przez oddziaływanie promieni słonecznych. Taka płyta drewnopodobna jest łatwa w czyszczeniu oraz odporna na zarysowanie.

Nowością na rynku są meble wykonane z płyty akrylowej. Mogą imitować one kamień, drewno, a nawet metal. Te nowoczesne rozwiązania są niezwykle trwałe i odporne. Ich główną wadą jest wysoka cena, która sprawia, że rzadko wybierane są one przez użytkowników. Jeżeli szukamy tanich mebli to dobrą propozycją mogą być te wykonane z płyty wiórowej. Bogactwo kolorów sprawia, że bardzo łatwo dopasować je do każdej kuchni. Jednak są one bardzo kruche, dlatego warto zastanowić się, czy nie będzie lepiej wydać nieco więcej pieniędzy na meble z innego materiału, które posłużą nam na lata.

Można zdecydować się na gotowy zestaw mebli lub meble na wymiar. Ta druga opcja jest znacznie droższa, aczkolwiek pozwoli dopasować meble do każdego rozmiaru kuchni. Gotowe komplety lepiej sprawdzają się, gdy dysponujemy większą przestrzenią, natomiast małe kuchnie wymagają większej ergonomii i zastosowań, które nie przytłoczą i tak małej już przestrzeni.