Każda osoba, która zastanawia się nad budową domu, w pierwszym kroku musi wybrać jego projekt. Nie jest to prosta sprawa. Warto w takim przypadku zwrócić uwagę na bardzie wiele rozmaitych czynników, takich jak wielkość domu, układ pomieszczeń, funkcjonalność budynku, jak również ekologiczne rozwiązania. Na rynku nieruchomości przodują w tym względzie dwa modele. Pierwszym z nich jest kupno gotowego projektu. Znaleźć można całe spektrum gotowych projektów, wiec nikt nie powinien mieć najmniejszego problemu z wyborem najbardziej satysfakcjonującego rozwiązania. Drugą możliwością jest zamówienie u architekta indywidualnego projektu budynku. Które z rozwiązań jest lepsze?

Gotowy projekt budynku

Jeżeli chodzi o dokonanie wyboru gotowego projektu budynku, to rozwiązanie to posiada szereg korzyści. Pośród nich, na pierwszym miejscu znajdują się koszty. Koszty kupna gotowego projektu budynku są zdecydowanie mniejsze niż jego stworzenie od początku przez biuro architektoniczne. Jako drugą zaletę wskazać warto również szybkość takiego rozwiązania. Owszem, trzeba poświęcić odrobię czasu na to, by znaleźć ten najlepszy projekt, jednak kiedy już się go znajdzie pośród setek propozycji, to po opłaceniu ma się gotowy wzorzec, według którego można zacząć budowę. Na trzecim miejscu wskazać można się brak dodatkowych formalności. Nic więcej nie trzeba załatwiać – wszystko jest już gotowe. trzeba pamiętać o tym, iż do gotowego projektu domu da się wprowadzać również drobne poprawki, co jest szczególnie istotne w takiej sytuacji, gdy projekt konkretnego budynku jest nie w stu procentach satysfakcjonujący.

Zamawianie projektu domu u architekta

Wykonywanie od podstaw projektu domu to propozycja dla osób o bardzo dużych wymaganiach, które mają w głowie jasno nakreślony plan na to, jak ma wyglądać ich wymarzone lokum. Jednak zanim zostanie podjęta decyzja o zleceniu stworzenia takiego projektu, warto upewnić się, czy na pewno na rynku da się znaleźć gotowego rozwiązania. Dobrze jest to zrobić chociażby ze względów finansowych – tworzenie projektu od początku może być kilka razy bardziej kosztowne niż zakup gotowca. To rozwiązanie jednak ma także swoje pozytywne aspekty. Przyszły właściciel domu jednorodzinnego może zgłaszać architektowi swoje wizje wykonania planu, które z pewnością będą uwzględnione w końcowym projekcie. Warto jednakże uzbroić się w cierpliwość. Nie jest to proces krótki, zwłaszcza jeżeli mają być zastosowane niestandardowe rozwiązania.

Jaki projekt domu wybrać?

Rozważając budowę domu jednorodzinnego, warto przede wszystkim wiedzieć jaki ma być jego rozmiar. Zupełnie odmienne potrzeby mają rodziny wielodzietne, w przypadku których kubatura budynku powinna być na tyle obszerna, aby zmieścić wszystkich członków rodziny, a zupełnie odmienna kubatura będzie potrzebna w przypadku starszego małżeństwa, któremu do szczęścia wystarczy domek o niewielkich wymiarach. Trzeba mieć na względzie to, że im większy dom, tym wyższe opłaty związane z jego ogrzewaniem w kolejnych latach. Dobrze jest decydować się na takie rozwiązania, które nie zrujnują rodzinnego budżetu. Kluczowe jest także wzięcie pod uwagę potrzeb wszystkich mieszkańców. Jeśli któryś z domowników ma poważne problemy z poruszaniem się, to zdecydowanie trzeba zainwestować w dom parterowy, który będzie pozbawiony jakichkolwiek barier architektonicznych. Innymi czynnikami, nad którymi dobrze jest się wcześniej zastanowić są między innymi: usytuowanie garażu, liczba łazienek, a także wielkość pomieszczeń gospodarczych.