Angielski styl w mieszkaniu to sposób aranżacji, który od lat cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Zjednoczonego Królestwa. Urządzone na wzór brytyjski wnętrza wyróżniają się harmonią i funkcjonalnością, nie brak w nich jednak uroczych detali i stylowych akcentów. Co jeszcze warto wiedzieć o angielskim stylu i dlaczego zyskał on tak wielu zwolenników?

Co to jest styl angielski?

To, co dziś określane jest mianem klasycznego stylu angielskiego, swój kształt zawdzięcza w dużej mierze historii Wielkiej Brytanii. W zaprojektowanych na modłę brytyjską wnętrzach dostrzec można bowiem zarówno motywy wiktoriańskie, jak i proste, a zarazem sprawiające niezwykle przytulne wrażenie elementy inspirowane wystrojem wiejskich chatek. Często uzupełnieniem angielskiej stylistyki są też akcenty kolonistyczne czy odwołujące się do tradycji szkockich klanów wzory w charakterystyczną kratę. Mimo szerokiej gamy wpływów i, co za tym idzie, różnorodności, trzeba jednak zaznaczyć, że wnętrza urządzone w stylu angielskim są niezwykle spójne i harmonijne. W mieszkaniach zazwyczaj dominują ciepłe kolory, a ściany często pokryte są farbą w odcieniu jasnego beżu, kremowej bieli lub écru. Wielbiciele mocniejszych akcentów mają z kolei do dyspozycji barwy pastelowe lub drewnianą boazerię.

Wnętrza w stylu angielskim

Aranżacje inspirowane brytyjskimi posiadłościami doskonale łączą w sobie klasyczną elegancję z przytulnym charakterem pomieszczeń. Dużą rolę we wnętrzach odgrywają wzory oraz dodatki. Jednym ze znaków rozpoznawczych angielskiego stylu są motywy kwiatowe. W zależności od gustu właściciela mieszkania, roślinne ornamenty pojawić się mogą zarówno na przykuwających wzrok tapetach, jak i obiciach kanap czy foteli. Miłośnicy nieco subtelniejszych zdobień chętnie decydują się z kolei na zdobione kwiatami zasłony lub poduszki, które doskonale ożywią stonowane wnętrze. Nowoczesny styl angielski to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich miłośników ciepłych, jasnych pomieszczeń, w których nie brak stylowych akcentów.

Kuchnia w stylu angielskim

Jak wszystkie urządzone na wzór brytyjski wnętrza, również kuchnia urządzona w angielskim stylu jest funkcjonalna, a zarazem przytulna. Jasne kolory wprowadzą do pomieszczenia sielankowy klimat oraz optycznie powiększą przestrzeń, o czym warto pamiętać zwłaszcza w przypadku lokali o niewielkim metrażu. Poszukując kuchennych mebli, warto zwrócić uwagę na projekty wykonane z naturalnych materiałów. Doskonale sprawdzą się drewniany stół oraz pasujące krzesła z wygodnym, wyplatanym siedzeniem. W zaaranżowanej w stylu angielskim kuchni znaleźć można również wygodne, szerokie blaty oraz spójną zabudowę, często złożoną z ciągu szafek. Stylowym akcentem będzie też nawiązująca do stylu retro armatura, na przykład mosiężne krany w kolorze starego złota.

Jak urządzić salon w stylu angielskim?

Przystępując do aranżacji salonu, należy pamiętać o tym, że styl ten niewiele ma wspólnego z wysmakowanymi, minimalistycznymi aranżacjami. Wręcz przeciwnie, angielskie inspiracje to wymarzone rozwiązanie dla wielbicieli wygodnych foteli, miękkich dywanów czy gustownych bibelotów. Centralny punkt salonu stanowi często duża kanapa, na przykład ponadczasowa sofa Chesterfield pokryta pikowanym obiciem. W mniejszych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się z kolei eleganckie fotele na stylowych nóżkach. Charakterystycznym elementem pokoju dziennego w Wielkiej Brytanii jest także kominek, na którego gzymsie umieścić można różnego rodzaju ozdoby. Dużą rolę odgrywają również detale, takie jak poduszki czy klosze lamp, dzięki którym pokój nabiera przytulnego klimatu.