W którym miejscu własnego mieszkania spędzasz najwięcej czasu? Jeżeli Twoje odpowiedź to: salon, to jesteś we właściwym miejscu, a jeśli nie, to poczytaj poniższe porady, jak zaaranżować ten pokój, by to przede wszystkim to miejsce stało się dla Ciebie wyjątkowo przyjazne. Aranżacja salonu to jedno z najfajniejszych zadań podczas urządzania mieszkania. Jak to możliwe? Bo to strefa komfortu i nie tylko sama czynność gospodarowania przestrzeni będzie Ci sprawiała radość, ale potem będziesz z tego miejsca korzystać w czasie relaksu. Od czego zacząć?
Nie zapominaj o tym, że na perfekcyjny wygląd tego pokoju składają się nie tylko meble i barwa ścian. Do tego dochodzą: podłoga oraz to, co na niej leży, różne dodatki – ramki na zdjęcia, obrazy, itd. A zatem najważniejszą regułą jest perfekcyjna zasada złotego środka. Ważne, żeby nie przesadzić w żadną stronę. Salon bez dodatków będzie nieprzyjazny i niechętnie spędzisz w nim swój czas wolny, z kolei wypełniony po brzegi bibelotami przytłoczy Cię i nie będzie się dało skoncentrować na jednej czynności i odpocząć. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy wiesz, że w takich warunkach czujesz się wyjątkowo dobrze. Salon to wszakże ma być Twoja oaza spokoju – jednak takich osobowości jest zdecydowanie mniej. Do tego wszystkiego dorzuć rozkład okien i drzwi oraz ogólny plan mieszkania. Niektórzy będą potrzebowali poradzić sobie z zagospodarowaniem tego miejsca łącznie z jadalnią, a inni takiego problemu nie będą mieli, bo jadalnia usytuowana jest w innym miejscu. Nikt nie gwarantował, iż aranżacja salonu to bułka z masłem.
Zastanów się wraz z całą rodziną, na jakich strefach zależy Wam przede wszystkim i do jakich celów duży pokój ma Wam służyć. Czy jesteście zapalonymi kinomaniakami i najbardziej przyda Wam się miejsce na ścianie na porządne kino domowe, czy może raczej musicie zaprojektować sobie w tym pokoju zgrabną bibliotekę. Natomiast jeśli w Waszym mieszkaniu będą królować puzzle i gry towarzyskie, to potrzebujecie dużego solidnego stołu i kilku użytecznych szafek. W salonie powinna też znaleźć się komfortowa kanapa, najlepiej rozkładana, która będzie służyła za dodatkowe miejsce noclegowe w sytuacji jeśli zapraszacie do siebie rodzinę czy znajomych, albo wpadną bez zaproszenia.
Niezwykle ważne jest to, żeby wygospodarować w salonie potrzebne strefy w zależności od potrzeb – na czym Wam najbardziej zależy na to wygospodarujcie więcej przestrzeni, ale nie powinno być tak, że wzajemnie nachodzą one na siebie. Kino domowe tuż obok miejsca na czytanie książek nie stoi zgodnie w parze. Podobnie jak kącik zabaw dla najmłodszych na wysokości biurka do pracy czy nauki. Jeśli ma się też w przestrzeni dużego pokoju znaleźć jadalnia, to zdecydowanie powinna być oddzielona od miejsca nauki czy pracy, by osoby spacerujące ze swoimi racjami żywności nikomu nie przeszkadzały w wykonywaniu zadań.
Pamiętajcie, że jeśli chodzi o kolory, to wspaniale, kiedy panuje porządek, nie przeszkadza jedna ściana pomalowana na inny kolor, aczkolwiek powinno to być miejsce w mniej-więcej neutralne, w którym przestrzeń dla siebie znajdzie każdy lokator. W związku z tym proponuje się barwy pastelowe, a odradza ostre, i kolor biały bez żadnych dodatków, ponieważ to miejsce nie powinno być kojarzone z czymś bardzo sterylnym, ale głównie przyjaznym i ciepłym.