Zaprojektowanie salonu to nie lada sztuka. Trzeba poświęcić na tę czynność odpowiednią liczbę godzin. Pozwoli to uniknąć licznych pomyłek, jakie w ostatecznym efekcie mogłyby spowodować brak zadowolenia z osiągniętego celu. Jak wyposażyć salon, by był on zarazem funkcjonalny i elegancki?

Jaką funkcję ma spełniać salon?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie jaką funkcję ma odgrywać pokój dzienny. Wystrój pokoju dziennego musi uwzględniać jego funkcjonalność. W inny sposób aranżuje się pokój dzienny, który ma spełniać jedynie funkcję wypoczynkową. a odmienne podejście do tematu trzeba wykazać w przypadku gdy pokój dzienny ma spełniać także odmienne zadania, na przykład będzie służył jako miejsce do spania.

Na jakich rozwiązaniach warto się skoncentrować?

To, w jaki sposób zaprojektuje się salon w dużej mierze zależeć będzie od indywidualnych preferencji mieszkańców. Coraz większą popularnością cieszy się w ostatnim czasie styl skandynawski oparty na minimalizmie. Jego główną cechą jest ponadczasowość oraz swego rodzaju ascetyzm w wystroju przestrzeni. Dominują w nim jasne kolory a także ograniczenie mebli do niezbędnego minimum. Nie znaczy to jednak, że trzeba zapomnieć o wszelkich ozdobach. Dopuszczalne są przykładowo flakony z kwiatami a także obrazy czy drobne pamiątki. Chodzi o to, by unikać niepotrzebnych gadżetów które pokrywają się grubą warstwą kurzu.

Na własną rękę czy przy poradach projektanta – metody aranżacji salonu

Możliwości na to, w jaki sposób urządzić idealny pokój dzienny można wymienić przynajmniej parę. Osoby, które rewelacyjnie orientują się w najnowszych trendach designerskich mogą to uczynić na własną rękę. Ci, którzy są mniej pewni w tym temacie, mogą skorzystać z konsultacji doświadczonego projektanta wnętrz. Interesujących propozycji można także poszukać w Internecie. Bez trudu da się odnaleźć fachowe portale internetowe traktujące o tematyce urządzania przestrzeni. Na pewno samodzielne zaprojektowanie przestrzeni salonu będzie o wiele tańszym pomysłem. Jednak osoby które stać na doświadczonego projektanta wnętrz oszczędzą dużo czasu, który musiały by poświęcić na samodzielną aranżację.

Jakie meble warto wybrać do salonu?

Zupełną podstawą jest wygodny kompleks wypoczynkowy. Może to być na przykład wygodna sofa albo rozkładany narożnik. Decyzja o tym co się wybierze zależy w dużej mierze od potrzeb i dostępnego miejsca. W przypadku niewielkich salonów, które połączone są z aneksem kuchennym, bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie niewielka sofa. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku samotnych małżeństw. Jeżeli w mieszkaniu mieszka więcej domowników, to należy zadbać o to, aby każdy z nich miała zapewnione miejsce odpoczynku w takim przypadku lepiej kupić narożnik. Oprócz kompletu wypoczynkowego w salonie powinien znajdować się także telewizor postawiony na odpowiedniej szafce, ewentualnie przymocowany do ściany. Pokój dzienny to także idealne miejsce na postawienie komody, na której stać mogą zdjęcia czy inne pamiątki rodzinne. Właściwa aranżacja salonu jest bardzo ważna. Jest to bowiem miejsce, w którym przebywa się najwięcej czasu w ciągu dnia. Od optymalnego zaprojektowania przestrzeni uzależnione jest to, czy można będzie w nim wypocząć i w pełni zrelaksować się po wyczerpującym dniu w pracy. W salonie można także ustawić regały na książki. Warto pamiętać o tym, że dopełnieniem całości aranżacji są stylowe dodatki. Można wśród nich wymienić zasłony, obrazy czy też dywany.