Dzieci w szkołach i przedszkolach bardzo często na różnego rodzaju zajęciach malują swój wymarzony dom. No i przeważnie jest to budynek wolnostojący, który z mieszkaniem w bloku nie ma nic wspólnego. Można więc śmiało powiedzieć, że człowiek gdzieś podświadomie od zawsze marzy o niezależności i prywatności, także w sferze mieszkalnej. Niestety realizacja takiego marzenia nie jest już dziecinnie prosta. Przeniesienie marzeń z kartki w rzeczywistość wiąże się z wieloma kwestiami formalnymi, a także finansowymi.

Podjęcie decyzji o tym, czy w ogóle budowa domu jest realna w danym przypadku, zawsze powinno opierać się na bardzo szczegółowej analizie sytuacji materialnej i prawnej. Gdy taka analiza jest już przeprowadzona, przychodzi czas na poszukanie instytucji, która finansowo pomoże zrealizować marzenie. I tu oczywiście jedynym podmiotem staje się bank. Kupując nieruchomości, trzeba nastawić się na bardzo wysokie koszty. Brak gotówki zmusza natomiast do zaciągnięcia kredytu. A ten udziela oczywiście na podstawie prawa bankowego wyłącznie bank. Pytanie tylko, gdzie można znaleźć najlepsze warunki. I tu z odpowiedzią przychodzi prównywarka kredytów. Pozwala ona szybko porównać warunki oferowane przez różne banki i wybrać tę, która wdaje się najkorzystniejsza. Ale i to jeszcze nie wszystko. Bo żeby podjąć decyzję o kredycie, trzeba rozważyć, czy jest realnym i komfortowym spłacanie ratalne należności. I tu bardzo pomocny staje się kalkulator kredytu hipotecznego. Nie tylko wylicza wysokość rat, ale w ogóle przeprowadza szybką symulację spłaty całego kredytu wraz z rozłożeniem na raty. A skąd znać kwotę, o jaką trzeba będzie się starać? Tak naprawdę bez wizji konkretnej działki i projektu budowlanego, trudno jest określić wysokość kredytu. Na etapie planowania należy więc traktować go jako narzędzie poglądowe. Dopiero, gdy znane będą koszty realizacji, kalkulator kredytu hipotecznego może stać się źródłem odpowiedzi na pytanie o całkowity koszt inwestycji.

Jak zostało już powiedziane, podstawowym krokiem jest znalezienie działki i zlecenie projektu. Warto w tym miejscu pamiętać, że projekty budowlane stanowią fundament realizacji każdej inwestycji. Budowane według nich nieruchomości na etapie budowy rzadko ulegają modyfikacji. Bo często wiązałoby się to z potężnymi kosztami.

A gdzie zamówić projekt? Chociaż dostępność firm, które wykonują projekty budowlane jest ogromna, nie zawsze warto szukać daleko. Należy pamiętać, że takie inwestycje, jak własny dom, dobrze jest zawsze realizować w bezpośredniej współpracy. Dobrze więc, gdy projektant ma realną możliwość bycia zawsze na miejscu. Bo w takich pracach, jak budowlane, nie ma miejsca na niedomówienia czy niedopracowane szczegóły. A pewne rzeczy różni specjaliści muszą między sobą uzgadniać.

Wolnostojący dom zawsze wymaga ogromnego zaangażowania. A sama decyzja, aby go postawić, musi opierać się na obiektywnych przesłankach. Dlatego też zawsze wymaga ogromnej koncentracji, także czasu i zaangażowania inwestora.