W każdym jednym mieszkaniu bardzo istotna jest stosowna izolacja termiczna. Zezwala to na realną oszczędność energii, gdyż nie ucieka ona do środowiska. W związku z tym stosuje się stosowne ocieplenia dachu, które mają za zadanie wyeliminować mostki termiczne, np. wełnę termoizolacyjną, czy też piankę poliuretanową. Takie zabiegi będą tymczasem bezużyteczne, jeśli nie postara się o odpowiednią izolację okien, przez które pierzcha najwięcej ciepła. Niezmiernie ważny jest zatem wybór odpowiedniego modela okien, które gwarantują szczelność.
Okna z plastiku, które w większości wypadków są wybierane, charakteryzują się malutką ceną oraz relatywnie znaczną wytrzymałością. Jednak, aby utrzymywały one temperaturę i nie przepuszczały zbyt dużej ilości powietrza, powinny być wstawione przez specjalistów, którzy dodatkowo dostarczają gwarancję na swoje usługi, dzięki czemu w razie kłopotów można z niej skorzystać. Okna z plastiku nie wchłaniają promieni UV i tym samym nie modyfikują swojego odcienia, alternatywnie do drewnianych. Jednakże, żeby były one ponadczasowe, należałoby zdecydować się na potrójne szyby. Tego rodzaju okna energooszczędne, nie przepuszczają powietrza, są niesłychanie solidne. W związku z tym należałoby zainwestować w wywietrznik.
Okna drewniane także mogą znamionować się energooszczędnością, pod warunkiem, że posiadają znaczny współczynnik Uw. W sytuacji gdy, wybudowało się nowy dom i ma się zamontowane nowe okna, a mimo to w budynku bezustannie jest zimno, a rachunki za ogrzewanie są obłędnie wysokie, to znak, że są nieszczelne. Poza gigantycznymi kosztami energii, mała szczelność okien, jest również niebezpieczna dla zdrowia, dlatego że powoduje przedostawanie się wilgotności, co z kolei skutkuje pojawieniem się grzybów i pleśni na ściankach. Znamienitym wyjściem z sytuacji, jest wymiana okien na pasywne, które umożliwiają rzeczywistą oszczędność.
Decydując się na ten model okien, należy wypróbować jego elementy składowe, takie jak parametr Uf. Powinny być pokryte warstewką niskoemisyjną, co będzie zaświadczać o jakości i stabilności. Najlepiej zdecydować się na konstrukcję z tworzywa sztucznego, bądź ze stali szlachetnej. Nie może być ona stworzona z aluminium. Decydując się na rodzaj energooszczędny powinno się zapytać sprzedawcę, czy posiada on certyfikat wydany przez wybitny instytut badawczy, który jest gwarantem i poświadczeniem najlepszej jakości materiałów. Powinno się także zdecydować się na model, który posiada izolację cieplną.
Decydując się na zakupienie okien można pojechać do stacjonarnego pawilonu, w którym sprzedawca doradzi nam najlepsze rozwiązanie w naszym przypadku. Istnieje tymczasem szansa kupna online, w takim razie, jednakże musimy być już zdecydowani na sprecyzowany rodzaj i wcześniej zasięgnąć opinii eksperta. Na oknach nie powinno się oszczędzać, gdyż wybór odpowiednich, pomoże nie tylko zminimalizować rachunki, ale także zwiększyć komfort i jakość korzystania. Przy wyborze nie możemy się kierować zaledwie stroną poglądową, najistotniejsze są parametry izolacji, oraz ramki międzyszybowe. Najlepszej jakości produkty otoczone są długoletnią gwarancją producenta, co zatwierdza ich solidność i pozwoli na długoletnią eksploatację.